mgr inż. Maciej Kołodziej

mgr inż. Maciej Kołodziej

Wiceprezes „SABI – Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Danych” (od 2013r., III kadencja). Wykładowca, specjalista informatyki śledczej w e-Detektywi sp. z o.o.

Ekspert i konsultant ds. ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa informacji, informatyki śledczej i systemów teleinformatycznych oraz audytor wiodący i wykładowca w zakresie norm ISO/EIC 27000. Zajmuje się doradztwem przy wdrażaniu i ocenie procesów dotyczących prawa ochrony prywatności społeczeństwa informacyjnego i zabezpieczeń w systemach IT. Wspiera biznes w procedurach zachowania ciągłości działania, reagowania na incydenty, przywracania procesów po awariach i odzyskiwania danych Wykonuje ekspertyzy i opinie z zakresu aplikacji, sieci i systemów teleinformatycznych oraz urządzeń i rozwiązań służących do przetwarzania i ochrony informacji.

Od ponad 20 lat zajmuje się ochroną danych osobowych. Nadzorował i koordynował złożone systemy ochrony informacji i danych osobowych, m.in. największe zbiory danych polskiego rynku e-commerce (portale Onet.pl i NaszaKlasa.pl). Uczestniczył w wielu branżowych projektach szkoleniowych dla instytucji rządowych, sektora publicznego, edukacji, bankowości, telekomunikacji oraz przedsiębiorstw branży e-commercei nowych technologii.

Współpracował, jako wykładowca i doradca, m.in. z: Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Ministerstwami Sprawiedliwości i Finansów, Policją i Żandarmerią Wojskową, Instytutem Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, Centrum Promocji Informatyki, Zespołem Ekspertów Manager oraz wiodącymi kancelariami prawnymi specjalizującymi się w prawie prywatności i prawie nowych technologii.

Wykładowca studiów podyplomowych dla IOD (ABI) w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Górnośląskie Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach, Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i Szczecinie.

Praktycznie szkoli i motywuje adeptów tajemnej sztuki ochrony danych.

Współorganizator i wykładowca studiów z bezpieczeństwa informacji i informatyki śledczej w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie.

Współpracował z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie prowadząc zajęcia z informatyki śledczej i teleinformatyki.

Uczestnik projektu wdrożenia polityki cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Autor publikacji związanych z ochroną danych osobowych, w tym trzech części książki „Vademecum ABI / IOD” wydawnictwa CH Beck, „ODO w marketingu internetowym” wydawnictwa Wiedza i Praktyka oraz wielu artykułów w prasie branżowej.

Był członkiem grup roboczych, działających przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zajmujących się regulacjami prawnymi i przyszłością Internetu, reklamą internetową, e-commerce oraz rozwojem nowych technologii, ochroną danych osobowych oraz prywatności w mediach elektronicznych.

Absolwent informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, elektronik, specjalista ds. radiokomunikacji. Od 1995 roku prowadzi własną firmę, oferującą specjalistyczne doradztwo w dziedzinie ochrony informacji i bezpieczeństwa systemów IT, realizuje outsourcing procesów IT i ODO.

Kierował Działem Technicznym w Grupie Solidex. W Grupie Onet.pl pełnił funkcje dyrektora Działu Bezpieczeństwa i CSO. Koordynował i nadzorował realizację Polityki Bezpieczeństwa Informacji w spółkach Grupy TVN i ITI. Był Administratorem Bezpieczeństwa Informacji w portalach internetowych Onet.pl i NK.pl (Nasza Klasa), Grupie Wydawniczej PWN, ZBPI IAB Polska i spółkach Grupy zarządców nieruchomości City Service Polska.